egitim

Emlakçılık Belgesi Nasıl Alınır?

Bir gayrimenkul değerinin gerek alımında gerekse satımında mülk sahibi ile karşılıklı sözleşme ile( yazılı ya da sözlü) gayrimenkulün satışı ya da alımı üzerine yetki verilmesine, iş takibinin yapılmasına ve potansiyel müşteri adaylarının bulunup pazarlık ve benzeri süreçler ile ilgilenilmesine, neticesinde de bir komisyon alınmasına emlakçılık denilmektedir. Fakat yeni gelen yasa ile birlikte bu bahsetmiş olduğumuz işlemleri, yani emlakçılık işini artık herkes yapamayacaktır. Belirli şartların tamamlanması ve sonucunda alınan belge ile bu işlemler konusunda yetki alçaktır. Temel olarak bahsetmemiz gerekirse; emlakçılık yapmak isteyen bir kişinin ya da aktif olarak emlakçılık işi ile meşgul olan kişilerin Milli Eğitim Bakanlığı onaylı bir emlak danışmanlığı kurs programlarına kayıt olmaları gerekmektedir.

Bu kurslar hem devlet tarafında sağlanmakta ve aynı zamanda özel olarak emlak danışmanlığı veren kamu kuruluşları tarafından da sağlanmaktadır. Bu kurs sürecinde kursiyerler, yani emlak danışmanı adayları, gayrimenkullerin gerek satın alım gerekse satma süreçleri hakkında teorik bilgilere sahip olmaktadır ve aynı zamanda da emlakçılık işe ile ilgili sahip olunması gereken başlıca bilgilere, inceliklere ve piyasaya hakim olmaktadırlar.

Kursiyerler bu kurs sürecinin sonrasında kendilerine Milli Eğitim Bakanlığı onaylı emlak danışmanlığı sertifikası ile sektöre başlayabilir ve yukarıda saymış olduğumuz işlemleri hukuka uygun bir şekilde yapma yetkisine sahip olmaktadırlar. Bu sertifikaya sahip olmak için sadece kayıt yaptırmak yeterli olmayacaktır. Tabii ki kayıt yaptırılan kursa devam zorunluluğu bulunmaktadır. Sürekli olarak verilen derslere girmeli ve devamsızlık sınırını aşmamak gerekmektedir. Aksi takdirde emlak danışmanı adayı kendisine verilmiş olan kurs olanağını kaybetmiş olacaktır. Emlakçılık için emlakçılık belgesi şartı aranmasının sebebi muhakkak ki bu işi yapacak olan kişilerin bilgili, tecrübeli, sektörü bilen kişiler tarafında yapılmasıdır.

Bayilik Başvurusu
İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları İş Fırsatları